IŠČI / TRAŽI:

Izlaganje o poslijepotresnoj Petrinji

Izlaganje o poslijepotresnoj Petrinji

U okviru Godišnjeg znanstvenostručnog skupa IEF-a Banija kao metafora i metonimija koji je održan u Glini i Zagrebu 6. i 7. listopada 2022. godine, Mirna Tkalčić Simetić održala je izlaganje „Potresne priče – afektivna struktura povratka u petrinjski centar ‘starog’ života“.

Sažetak

Urušavanje i statička destabilizacija objekata u užem središtu grada Petrinje nakon razornog potresa 29. prosinca 2020. godine doveli su do privremenog izmještanja mnoštva važnih sadržaja u rubnije smještenu
kontejnersku poslovnu zonu, nazvanu Centrom novog života. Dok su egzistencijalni uvjeti života pojedinaca u različitoj mjeri poljuljani potresnim zbivanjem i poslijepotresnim kriznim upravljanjem, narušavanje vitalnih parametara gradskog života kroz navedene procese ruinizacije i izmještanja ostavilo je traga na razini čitavog kolektiva. Godinu i pol nakon potresa moguće je svjedočiti transformaciji onih ruševina u centru grada koje su određene kao zaštićeno kulturno dobro. Riječ je o njihovoj stabilizaciji i zaštiti postavljanjem različitih potpornih mehanizama i limenih krovića na objekte ili njihove sačuvane dijelove, a sve s namjerom provođenja konzervatorski navođene obnove središta grada. Cilj je ovog izlaganja trostuki. Njime ću ponajprije nastojati zahvatiti temporalnu pomutnju koju ruševine (ali i proces njihovog ojačavanja) uzrokuju kod mnogih stanovnika Petrinje, a odnosi se na usporednu pojavu reminiscencija na razdoblje Domovinskog rata i poslijeratne obnove te nastojanja zamišljanja budućnosti obnovljenog grada koja se raspršuju u domeni nerealiziranih obećanja, rokova, ideja, planova i poduprtih dijelova negdašnjih objekata. Nadalje, cilj je ocrtati kako ruševine-kao-kulturno-dobro postaju mjestom prijepora između državne i gradske razine politika upravljanja procesom obnove te potreba i želja građana, čija se svakodnevica često utapa u atmosferi čekanja, beznađa, apatije i straha, prožetoj tjeskobom višedesetljetnih iskustava preklapajućih kriza kojima se ne nazire kraj. Posljednji cilj izlaganja odnosi se na potragu za nadom u skiciranom krajoliku beznađa – odakle niču njezini izboji, kako bivaju potirani i na koje načine takva “afektivna struktura” (Knight 2021) poslijepotresnog razdoblja utječe na mogućnosti i potrebe za društvenim djelovanjem kod stanovnika Petrinje?

Knjižica sažetaka Banija kao metafora i metonimija 2022

Projekt financira  Agencija RS za raziskovanje

Projekt financira Agencija RS za raziskovanje

www.arrs.si
Projekt financira Hrvatska zaklada za znanost

Projekt financira Hrvatska zaklada za znanost

www.hrzz.hr
Ustanova nositelj projekta: Institut za etnologiju i folkloristiku

Ustanova nositelj projekta: Institut za etnologiju i folkloristiku

www.ief.hr
Sodelujoča organizacija: Inštitut za novejšo  zgodovino

Sodelujoča organizacija: Inštitut za novejšo zgodovino

www.inz.si
Nosilec projekta:  ZRC SAZU, Inštitut za slovensko narodopisje

Nosilec projekta: ZRC SAZU, Inštitut za slovensko narodopisje

https://isn2.zrc-sazu.si/sl#v
Suradna institucija: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju

Suradna institucija: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju

www.ffzg.unizg.hr/etno
Sodelujoča organizacija: Fakulteta za humanistične študije Univerza na Primorskem

Sodelujoča organizacija: Fakulteta za humanistične študije Univerza na Primorskem

www.fhs.upr.si/sl